Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Uczestnicy programu ?Polska w XX wieku? w Gdańsku

Uczestnicy programu ?Polska w XX wieku? w Gdańsku

Nauczyciele i uczniowie z Gdańska, przygotowali spotkanie w swoim mieście dla absolwentów zeszłorocznej edycji programu Polska w XX wieku. Motywem przewodnim wizyty było poznanie wielobarwnego środowiska trójmiejskiej opozycji w latach osiemdziesiątych.

 

Program Polska w XX wieku rozpoczęty przez Fundację Geremka w ubiegłym roku, obecnie funkcjonuje również poza Warszawą. Wszystko dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów. Podczas ostatniego wiosennego zjazdu w Warszawie zaproponowali, aby kontynuować program. Uczestnicy z czterech miast Polski przygotowali autorski program wizyt w swoich miastach odwołujący się do lokalnej historii. Wizyta w Gdańsku jest pierwszym spotkaniem, kolejne odbędą się w Białymstoku, Jeleniej Górze i Lublinie.

Wizyta w Gdańsku odbyła się w weekend 27-28 października 2012 r. Pierwszego dnia uczniowie brali udział w warsztatach organizowanych w Europejskim Centrum Solidarności. Poznali postawy, metody i charakter działalności opozycji demokratycznej, by następnie na tle dziejów Polski w latach osiemdziesiątych, dowiedzieć się jak powstawała Solidarność. W tym czasie nauczyciele na terenie Stoczni Gdańskiej byli oprowadzani przez uczestniczki projektu „Metropolitanka”, aby zaznajamiać się z jej historią, a raczej jak tłumaczyły przewodniczki, herstorią, czyli historią opowiedzianą przez pryzmat kobiet biorących udział w protestach stoczniowych lat osiemdziesiątych. Po tej niezwykle ciekawej wycieczce odwiedzili również wystawę „Grudnie” Mai Hasager, gdzie mogli wysłuchać wspomnień kobiet dotyczących wydarzeń z lat 1970 i 1981.

Po południu obie grupy spotkały się z p. Małgorzatą Tarasiewicz, która jako uczestniczka ruchu „Wolność i Pokój” opowiadała o początkach polskiego ruchu pacyfistycznego, a pod wieczór miało miejsce spotkanie z Jarkiem Janiszewskim, który z kolei opisał barwny świat polskiej sceny alternatywnej lat 80-tych, nie unikając jednak problemów współczesnych. Oba te spotkania zakończyły się ciekawymi dyskusjami z gośćmi.

W niedzielę, obie grupy znowu się rozdzieliły, i każda z nich zwiedziła jedną z dzielnic Gdańska. W obu przypadkach były to mniej znane obszary. Podczas gdy uczniowie oglądali Zaspę i jej unikalne malowidła na budynkach, nauczyciele w tym czasie spacerując po biskupiej Górce przenieśli się w świat Gdańska z dwudziestolecia międzywojennego.

Fundacja bardzo dziękuje pani Elżbiecie Brodzie za przygotowanie i zorganizowanie bardzo interesującego programu.

Następny zjazd odbędzie się w kwietniu i jego miejscem będzie Białystok.