Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Nadzieje i obawy Prezydenta Havla

Nadzieje i obawy Prezydenta Havla

Fundacja Centrum im. Profesora Bronisława Geremka jest partnerem edycji kolejnej książki Václava Havla Zmieniać świat. Eseje polityczne (Agora, Warszawa 2012), która ukazała się niemal dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Prezydenta. Jest to następny po Sile bezsilnych i innych esejach tom opublikowany w serii „Biblioteka Gazety Wyborczej”. Edycji patronują również Europejskie Centrum Solidarności, „Nowa Europa Wschodnia”, a także Czeskie Centrum (Česk? Centrum) oraz portal literacki Čzeskie Klimaty.

 

Książkę przygotował i opracował Andrzej S. Jagodziński – znakomity tłumacz, publicysta, redaktor, dziennikarz, dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie i wieloletni przyjaciel Václava Havla. W przedmowie to obszernego tomu ks. Tomáš Halík napisał: „Polityk Havel i „obywatel” Havel należą już do historii. Tym, co zostaje po mężu stanu w historycznej pamięci narodu, nie są pojedyncze sprawy, które wypełniały jego dzień pracy (…). Zostanie wyobrażenie o tym, kim był, jaki styl odcisnął na swoim urzędzie i co poprzez to wniósł do ducha czasów, w których żył” (tłum. Tomasz Dostatni OP).

Tom Zmieniać świat zawiera eseje, artykuły i teksty okolicznościowe Václava Havla, które w większości nie były nigdzie publikowane, w tym m.in. przemówienie przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu RP z 25 stycznia 1990 r. Padły wówczas znamienne słowa: „Dziś znalazłem się w Warszawie, w tym dzielnym sercu Polski. Cieszyłbym się, gdyby to oznaczało, że nie tylko ja osobiście, lecz przede wszystkim ruch i idee, które reprezentuję, są dziś bliżej polskiego serca. Pozwólcie mi na koniec zawołać: JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA” (tłum. Andrzej S. Jagodziński).

 

            J.G.