Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » 6 marca - urodziny Profesora Bronisława Geremka i Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

6 marca - urodziny Profesora Bronisława Geremka i Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Bezsilność, obojętność świata w obliczu Zagłady skłania nas do bolesnego zapytania o wąską granicę między obojętnością na zło i aktywnym udziałem w zbrodni. (…) Wyjątkowość Holocaustu polega na propagandzie zła, na technokratycznej strukturze planu zagłady grupy etnicznej, rasowej lub wyznaniowej. I na tym, że był on wytworem współczesnego społeczeństwa i wysoko rozwiniętej cywilizacji. Nikt nie może jednak twierdzić, że to niepowtarzalne zjawisko. Zarówno religia, jak i polityka są w stanie posłużyć się nienawiścią, wrogością i fanatyzmem. Przeciwstawić się temu może wola wspólnoty i pamięć o tym, co się wydarzyło i znów się może wydarzyć – mówił Bronisław Geremek w Bundestagu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu, 28 stycznia 2002 r.

 

6 marca 2013 r. obchodzimy urodziny prof. Bronisława Geremka. Tego samego dnia – co uznać należy za symboliczne – przypada uroczystość Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.

Fundacja Centrum im. Profesora Bronisława Geremka była jedną z organizacji, które zabiegały o ustanowienie tego święta.    

W Polsce powołany został Komitet Honorowy Obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych na czele, którego stanął premier Tadeusz Mazowiecki. Zebranie komitetu skupiającego przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki odbędzie się 6 marca 2013 w Domu Spotkań z Historią.

 

Dom Spotkań z Historią organizuje w dniach 6–10 marca br. cykl wydarzeń: debatę, pokazy filmowe i warsztaty familijne (wstęp wolny) oraz koncert fortepianowy na Zamku Królewskim w Warszawie (za zaproszeniami). Współorganizatorami wydarzeń są: Muzeum Historii Żydów Polskich, Zamek Królewski w Warszawie i Media Kontakt.

Twórcy idei Europejskiego Dnia Pamięci za Sprawiedliwych uważają osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych oraz tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX wieku. Inicjatorem ustanowienia tego święta jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las w skrócie GARIWO (www. gariwo.net), współpracująca od lat z Domem Spotkań z Historią.

Pojęcie „Sprawiedliwy”, użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, z biegiem lat nabrało uniwersalnej wartości. W ostatnich latach powstały – lub są w budowie – Ogrody Sprawiedliwych m.in. w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji. Ustanowienie tego święta w Polsce może być zachętą do tworzenia Ogrodów Sprawiedliwych również w naszym kraju.

 

HARMONOGRAM IMPREZ

 

6.03 (środa), 18.00 DYSKUSJA

Organizator: DSH
Czy pojęcie Sprawiedliwego można rozszerzyć poza doświadczenie Holocaustu, kogo uznać za Sprawiedliwego? W dyskusji udział wezmą: Halina Bortnowska (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), prof. Paweł Śpiewak (Żydowski Instytut Historyczny) i Paweł Smoleński („Gazeta Wyborcza”). 

9.03 (sobota), 13.00–15.00 POKAZ FILMÓW [cz. I]

Organizator: Media Kontakt, DSH

Na podobieństwo Jacka (2000, 54’), reż. Andrzej Titkow

Jacek Kuroń, legenda opozycji demokratycznej w Polsce, opowiada o swoich doświadczeniach, poglądach, decyzjach i dokonaniach. W filmie wystąpili również jego syn Maciej, brat Andrzej, Lechosław Goździk, Seweryn Blumsztajn, Marek Edelman i Joanna Szczęsna.

Pseudonim Jan Nowak (2004, 54’), reż. Joanna Kessler-Chojecka

Historia życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego polskiego polityka, żołnierza i kuriera Armii Krajowej, działacza społecznego i dziennikarza, który przez wiele lat kierował Radiem Wolna Europa. W filmie wystąpili Jan Nowak-Jeziorański, John Adams, Władysław Bartoszewski, Zbigniew Brzeziński, Paula Dobriansky, Daniel Fried, Paul Henze, Krystyna Miłotworska-Hilary.

 

9.03 (sobota), 15.00 WARSZTATY FAMILIJNE

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich i DSH.

Zapraszamy rodziców i opiekunów wraz z dziećmi (w wieku do 12 lat) do udziału w warsztatach familijnych, podczas których dowiemy się kim są Sprawiedliwi, odkryjemy, jak człowiek staje się bohaterem oraz w jaki sposób możemy sprawić, by bohaterowie stali się nieśmiertelni.

 

9.03 (sobota), 18:00 KONCERT FORTEPIANOWY JANUSZA OLEJNICZAKA (impreza zamknięta)

Organizator: DSH, Muzeum Historii Żydów Polskich, Zamek Królewski w Warszawie. 

 

10.03 (niedziela), 13.00–15.00 POKAZ FILMÓW [cz. II]

Organizator: DSH

Bartoszewski. Droga (2012, 71’), reż. Artur Więcek 

Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk, były więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień polityczny w czasach stalinizmu, minister, senator, sekretarz stanu, mistrz – trudno uwierzyć, ale to wszystko dotyczy jednej osoby – człowieka niezwykłego – Władysława Bartoszewskiego. Jego życie to nieustanna droga człowieka, który walczy o Polskę.

Prorok, ks. Jan Zieja (2010, 52’), reż. Paweł Woldan

Życiorys księdza Jana Ziei – duchownego, działacza społecznego, publicysty, kapelana w wojnie 1920 roku i kampanii wrześniowej 1939, kapelana Szarych Szeregów i AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, działacza opozycji w PRL, współzałożyciela KSS KOR. Na film składają się fragmenty tekstów autorstwa ks. Ziei, archiwalne zdjęcia i wspomnienia osób, które znały księdza.