Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Uczestnicy programu ?Polska w XX wieku ? edycja pozawarszawska? w Białymstoku

Uczestnicy programu ?Polska w XX wieku ? edycja pozawarszawska? w Białymstoku

W weekend 1-3 marca uczniowie i nauczyciele uczestniczący w programie Polska w XX wieku odwiedzili Białystok. Był to już drugi, po gdańskim, zjazd organizowany poza Warszawą w tym roku. Tym razem nauczyciele i uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wielokulturowością rejonu podlaskiego.

 

Program Polska w XX wieku rozpoczęty przez Fundację Geremka w ubiegłym roku obecnie funkcjonuje również poza Warszawą. Wszystko dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów. Podczas zjazdu podsumowującego w Warszawie w roku 2012 uczestnicy zaproponowali kontynuację. Nauczyciele i uczniowie z czterech miast Polski przygotowali autorski program wizyt w swoich miastach odwołujący się do lokalnej historii. Po wizycie w Białymstoku, kolejne odbędą się w Lublinie i Jeleniej Górze.

Zjazd w Białymstoku odbył się w dniach 1-3 marca 2013 r. Wieczorem pierwszego dnia, uczniowie oprowadzili grupę po centrum miasta. Można było obejrzeć i dowiedzieć się wiele z historii takich miejsc jak Cerkiew katedralna Pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, Rynek Kościuszki, Ratusz, Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP, Pałac Branickich i wiele innych.

W sobotę rano cała grupa z przewodnikiem pojechała do Kruszynian - wsi zamieszkałej od XVII w. przez mniejszość tatarską. Tam zwiedzono meczet i cmentarz muzułmański, po czym goście wysłuchali wykładu na temat polskich Tatarów i ich religii, oraz historii regionu, a w miejscowej restauracji pożywili się oryginalnymi tatarskimi potrawami. Następnie udali się do Supraśla, gdzie poznali historię miasta, religię prawosławną, oraz zwiedzili muzeum ikon znajdujące się prawosławnym monastyrze. Kulminacją dnia był występ miejscowego Teatru Wierszalin ze sztuką "Boska komedia" w reżyserii Jakuba Nvoty.

W niedzielę odbył się wykład dotyczący losów ludności białoruskiej w rejonie podlaskim, po czym, na sam koniec, uczniowie zwiedzili muzeum znajdujące się w I LO, w którym, dzięki wysiłkom Barbary Świętońskiej – uczestniczki programu Polska w XX wieku zgromadzono wiele interesujących reliktów z czasów PRL-u.

Autorom programu gratulujemy przygotowania i zorganizowania bardzo interesującego programu.

Następny zjazd odbędzie się w kwietniu, w Lublinie.