Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Zakończenie 4 edycji warsztatów historycznych

Zakończenie 4 edycji warsztatów historycznych

14 czerwca 2013 r. w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczystość zakończenia tegorocznej edycji programu "Przez współczesność do historii - warsztaty historyczne im. prof. Bronisława Geremka". W tym roku uczestniczyło w zajęciach 48 uczniów.

Program trwał od października 2012 roku. Brali w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych z województwa mazowieckiego o zainteresowaniach humanistycznych.

Zajęcia dla młodzieży z 2 klas gimnazjalnych dotyczyły tematyki globalnej, trzecioklasiści omawiali tematykę europejską, uczniowie 1 klas licealnych skupili się na współczesnej historii Polski, najstarsi zaś - z drugich klas liceów - uczestniczyli w warsztatach dotyczących tolerancji oraz mechanizmów powstawania uprzedzeń i stereotypów. 

Uczniowie przez prawie rok pracowali w niewielkich - 10-12 osobowych grupach i dyskutowali na temat roli Stanów Zjednoczonych w świecie, rosnącej potęgi Chin, znaczenia integracji europejskiej, formułowali oceny wyników obrad Okrągłego Stołu, a także mierzyli się z przejawami dyskryminacji w szkole i poza nią i starali się odpowiedzieć na pytanie jak jej unikać.

Częścią programu były również spotkania z zaproszonymi gośćmi. W tej edycji z uczestnikami warsztatów spotkali się Jacek Hugo-Bader i Max Cegielski. Rozmowy dotyczyły pracy reportera, regionu post-sowieckiego, a także Indii, Pakistanu i Turcji.

Nabór do kolejnej edycji programu rozpocznie się pod koniec września. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Więcej informacji o programie w zakładce Warsztaty historyczne