Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Uroczystość zakończenia programów edukacyjnych

Uroczystość zakończenia programów edukacyjnych

14 czerwca zakończyła się kolejna edycja programów edukacyjnych Fundacji Geremka. W Łazienkach Królewskich spotkali się nauczyciele oraz uczniowie, którzy w mijającym roku uczestniczyli w warsztatach dotyczących najnowszej historii Polski, dyskusjach na temat współczesnych problemów globalnych i europejskich. 

Ponad 150 osób uczestniczyło w zakończeniu programów "Polska w XX wieku, "Przez współczesność do historii" oraz warsztatów antydyskryminacyjnych. 

W co drugą sobotę, od jesieni do wiosny, uczniowie warszawskich gimnazjów przychodzili do Fundacji Geremka by dyskutować o konsekwencjach Wiosny Arabskiej, wzrastającej pozycji Chin na świecie, czy postkolonialnym dziedzictwie Afryki. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zajmowali się m.in. wielokulturową Europą, kryzysem greckim oraz nową tożsamością francuskiej republiki. 

Najstarsi licealiści brali udział w warsztatach antydyskryminacyjnych.

Młodzież dwa razy spotkała się z gościem zaproszonym przez Fundację Geremka - autorką książki "Papusza" Angeliką Kuźniak oraz prof. Wiktorem Osiatyńskim, konstytucjonalistą i specjalistą w zakresie praw człowieka.

 

W tym roku, podczas jednej uroczystości spotkali się uczestnicy programów warszawskich i ogólnopolskiego. Nauczyciele i licealiści ze Wschowy, Dzierżoniowa, Opola, Białegostoku, Rymanowa i kilku innych miejscowości reprezentowali program "Polska w XX wieku" Podczas 4 weekendowych zjazdów wzięli udział w różnorodnych zajęciach, m.in warsztatach na temat języka propagandy PRL, współczesnego języka mediów, kontrkultury czasów Polski Ludowej, odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich, uczestniczyli w Big Book Festiwalu. Wieczorami korzystali z życia kulturalnego stolicy.

 

Kolejny nabór do programu "Przez współczesność do historii": wrzesień 2014 r. Zapraszamy do udziału uczniów klas drugich i trzecich gimnazjów województwa mazowieckiego oraz klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. 

Nabór do grupy antydyskryminacyjnej: wrzesień 2014 r. Zapraszamy uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych. 

Nabór do programu "Polska w XX wieku": grudzień-styczeń 2014/2015. Zapraszamy nauczycieli przedmiotów humanistycznych oraz uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.