Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Spotkanie poświęcone książce Bernarda Guetty "Jak zostałem Europejczykiem"

Spotkanie poświęcone książce Bernarda Guetty "Jak zostałem Europejczykiem"

Bernard Guetta jest francuskim dziennikarzem specjalizującym się w problematyce polityki międzynarodowej. Przez blisko dwadzieścia lat pracował w redakcji „Le Monde”, m.in. jako korespondent w Warszawie, Waszyngtonie, Moskwie; obecnie jest komentatorem stacji radiowej France Inter. W latach 80. ubiegłego wieku relacjonował wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, które doprowadziły do powstania Solidarności.

     Książka Mon intime conviction. Comment je suis devenu européen ukazała się we Francji w 2014 roku. We wstępie do niej autor pisał: „Nie wiem, czy mamy jeszcze na to czas. Być może pojednanie Europejczyków z Europą jest już niemożliwe, tak bardzo bowiem jej polityka jest uboga, a instytucje przestarzałe, ale ja nie zgadzam się z tym stanem rzeczy i nie mam zamiaru opuszczać rąk. Taki właśnie jest cel tej książki”.

     Polskie tłumaczenie książki powstało z inicjatywy Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka i stanowi kolejny już tom serii „Biblioteka Profesora Bronisława Geremka”. Wstęp do tomu napisał Adam Michnik (Od rewolucji paryskiego maja ’68 do Unii Europejskiej).

     24 listopada 2014 r., o godz. 18.00 w siedzibie Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55) odbyła się dyskusja na temat książki Jak zostałem Europejczykiem. Wezmą w niej udział BERNARD GUETTA oraz ADAM MICHNIK. Dyskusję poprowadził prof. Paul Gradvohl, dyrektor OKFiSF.

 


 

Bernard Guetta, Jak zostałem Europejczykiem, tłum. Oskar Hedemann, wstęp: Adam Michnik, Kraków, Universitas, 2014, seria „Biblioteka Profesora Bronisława Geremka” [ISBN: 97883-242-2374-9].