Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Zakończenie programów edukacyjnych Fundacji Geremka

Zakończenie programów edukacyjnych Fundacji Geremka

19 czerwca na wspólnej uroczystości w Łazienkach Królewskich spotkali się uczestnicy programów „Przez współczesność do historii”, warsztatów praw człowieka i antydyskryminacji oraz „Polski w XX wieku”.

Była to już 6 edycja programów dla uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. „Przez współczesność do historii”, w którym uczniowie dyskutowali o bieżących wydarzeniach z Polski, Europy i świata był jednym z pierwszych programów Fundacji Geremka. Niektórzy uczniowie i uczennice uczestniczyli kolejno we wszystkich grupach, przechodząc drogę od tematów globalnych, przez europejskie i polskie, by w czwartym roku udziału w warsztatach zająć się własnymi postawami, mechanizmem postrzegania i zrozumienia innych.

Poniżej prezentujemy efekt pracy grupy europejskiej i globalnej:

„Państwo islamskie – dlaczego przyciąga ludzi z Zachodu”

(aut. Natalia Neuber, Antek Janowski, Mateusz Giraudo)


„Dylematy polityki obronnej Polski po roku 1989”.

(aut. Mikołaj Nowacki, Jakub Cholewicki, Kamil Łukasiak)


„Dziennikarze czy terroryści. Rola mediów w kreowaniu europejskiej polityki”

(aut. Antoni Mikocki, Franciszek Semko, Konrad Banaszek)


„NSA – policja polityczna, czy strażnik bezpieczeństwa”

(aut. Jakub Pudo, Aleks Mieciek, Kacper Zieliński)


„Tożsamość narodowa w UE na podstawie wywiadu z Basilem Kerskim”

(aut. Piotr Pacześniak, Bartosz Wojcieszek, Marcin Łukaszewicz)


Od jesieni tego roku zostanie uruchomiona nowa grupa dyskusyjna dla licealistów. Konwersatorium zostanie poświęcone filozofii. Szczegóły podamy w sierpniu br. na stronie fundacji.

Polska w XX wieku” – ogólnopolski program, w którym uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele realizowany był po raz czwarty. W tym programie skierowaliśmy wzrok na historię współczesną Polski przyglądając się jej z perspektywy lokalnej. Mówiliśmy więc o historii Warszawy ale i historiach miejsc, z których wywodzili się uczestnicy programu  – Śląska, Suwalszczyzny, Beskidu Niskiego, Galicji, Pomorza, czy Podkarpacia. Z racji, że uczestnicy zjeżdżali do Warszawy z całej Polski na sesje trwające cały weekend program składał się z różnorodnych form kształcenia. Odbywały się warsztaty, spacery po Warszawie, wizyty w nowoczesnych instytucjach edukacyjnych, takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Nabór do warszawskich programów: „Przez współczesności do historii”, warsztatów praw człowieka i antydyskryminacji, konwersatorium filozoficznego odbędzie się we wrześniu 2015 r. Nabór do ogólnopolskiego programu „Polska w XX wieku” odbędzie się na przełomie 2015 i 2016 r.

Wybrane zdjęcia z wydarzenia (fot. Krzysztof Plebankiewicz):