Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Wyjazd do Sejn uczestników programu ?Przez współczesność do historii?.

Wyjazd do Sejn uczestników programu ?Przez współczesność do historii?.

Gimnazjaliści, którzy przez najbliższy rok szkolny będą uczestniczyć w warsztatach historycznych Fundacji Geremka, w dniach 7-8 listopada przebywali na wyjeździe integracyjnym w Sejnach. Tematyka wyjazdu dotyczyła wielokulturowości, historii miasta i odbyła się pod ogólnym hasłem „ Życie na pograniczu”.

W sobotę, 7 listopada, po zajęciach integracyjnych, Pani Bożena Schroeder z Międzynarodowego Centrum Dialogu w Sejnach opowiedziała o miejscu i ludziach regionu. Zajęcia odbyły się w sejneńskiej Synagodze, teraz miejscu wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych.

Po obiedzie w Domu Litewskim grupa pojechała do dworu w Krasnogrudzie, gdzie Czesław Miłosz spędził swoje dzieciństwo. Pani Małgorzata Sporek-Czyżewska, współzałożycielka Ośrodka „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” poprowadziła warsztat biograficzny, podczas którego uczestnicy poznali wiele szczegółów ż życia młodzieńczego i rodzinnego poety.

Wieczorne zajęcia poprowadził Piotr Podemski - młodzież obejrzała film „Wielka klęska Europy”, opowiadający historię hipotetycznej, niedalekiej przyszłości, w której Unia Europejska przestaje istnieć, a kontynent pogrąża się w kryzysie rywalizujących ze sobą państw narodowych. Dzień zakończył się dyskusją o przyszłości Europy.

       

 

W niedzielę, 8 listopada Pani Małgorzata Sporek-Czyżewska przybliżyła uczestnikom historię  pogranicza, na którym żyli Polacy, Białorusini, Żydzi, Litwini.

Ostatnim punktem programu było obejrzenie Kronik Sejneńskich w Białej Synagodze. Były to przedstawienie przez młodzież w formie teatru z opowieści i pieśni o kulturze i zwyczajach starowierców, Romów, Litwinów i społeczności żydowskiej.