Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » II zjazd uczestników programu ?Nasz Świat?

II zjazd uczestników programu ?Nasz Świat?

W dniach 9-10 stycznia młodzież i nauczyciele przyjechali do Warszawy, aby wziąć udział w warsztatach edukacji globalnej.

Uczniowie mówili o Globalnej Północy i Globalnym Południu, dyskutowali na temat mierzenia i definiowania rozwoju. Nauczyciele skupili się na problemach wrażliwości kulturowej, mechanizmach produkujących stereotypy w postrzeganiu innych krajów.

Ponadto, uczestnicy spotkali się z Pawłem Cywińskim, orientalistą, redaktorem Magazynu „Kontakt” i współtwórcą strony post-turysta na portalu społecznościowym. https://www.facebook.com/post.turysta/?fref=ts. Spotkanie dotyczyło europocentrycznych klisz kulturowych i dziedzictwa kolonializmu.

Warsztaty i spotkanie odbywały się w siedzibie Fudnacji Orange, która jest partnerem projketu "Nasz Świat".

Wieczorem młodzież i nauczyciele zobaczyli niezwykły spektakl zatytułowany Święto Wiosny/ Święta Wojna przygotowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Zespół aktorski w całości składał się z młodzieży pochodzącej z Gruzji, Ukrainy, Kirgistanu, Czeczenii, których rodzice przyjechali do Polski jako uchodźcy. Spektakl podnosił temat granic zarówno geograficznych, jak i psychologicznych i tożsamościowych. Towarzyszyła mu muzyka Igora Strawińskiego oraz muzyka na żywo skomponowana przez twórców spektaklu.

Spektakl odbył się Starej Prochowni należącej do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.