Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Weekend o Solidarności

Weekend o Solidarności

Uczniowie warszawskich gimnazjów uczestniczący w pilotażu programu Przez współczesność do historii – warsztaty historyczne im. prof. Bronisława Geremka wzięli udział w weekendowym wyjeździe do Gdańska poświęconym przemianom demokratycznym w powojennej Polsce.

28-30 maja odbył się wyjazd do Gdańska dla uczestników pilotażu programu edukacyjnego Fundacji Geremka.  Uczniowie m.in. spotkali się z jednym z inicjatorów strajku w stoczni gdańskiej w 80 roku – Jerzym Borowczakiem, obejrzeli wystawę w Europejskim Centrum Solidarności, a także zwiedzili Stocznię Gdańską, podróżując dawnym autobusem tzw. „ogórkiem”, mając za przewodnika byłego pracownika Stoczni.


Uczniowie zaczęli wizytę od udziału w warsztacie historycznym przeprowadzonym w samym sercu gdańskiej Starówki, na Długim Targu.
Uczestnicy projektu byli zachęcani do dyskusji o genezie ruchu, który zaowocował powstaniem Solidarności, o postulatach jakie stoczniowcy przedstawili władzy podczas strajku 80 roku, a także o tym jaka część z nich została zrealizowana w wolnej Polsce i dlaczego w ocenie wydarzeń historii trudno o jeden osąd.