Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Półmetek projektu ?Rozmawiajmy o uchodźcach?

Półmetek projektu ?Rozmawiajmy o uchodźcach?

Dobiegły końca warsztaty stacjonarne dla nauczycieli. Zespół projektowy był również obecny na Forum organizacji pozarządowych oraz Ogólnopolskiej Konferencji Kadry Kierowniczej Oświaty, a w najnowszym numerze Victora można znaleźć nasz dodatek. Zachęcamy tez do zapoznania się z artykułami napisanymi przez naszego eksperta.

Projekt „Rozmawiajmy o uchodźcach” realizowany we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kadry Kierowniczej Oświaty rozwinął się już w pełni.

8-9 kwietnia 2016 roku, po raz drugi spotkaliśmy się z mentorami i mentorkami kursu internetowego. Spotkanie dało nam możliwość zebrania i omówienia potrzeb uczestników i uczestniczek ze szkoleń stacjonarnych, które pomogą nam w udoskonaleniu kursu. Uczestnicy spotkali się po raz kolejny z naszym ekspertem, Moniką Lisiewicz, by dowiedzieć się więcej o psychologicznych konsekwencjach uchodźstwa oraz różnych strategiach akulturacyjnych. Spotkaliśmy się też z Karimą Kanjo- uchodźczynią z Syrii, która opowiadała nam o swoim doświadczeniu przyjęcia w Polsce i w polskiej szkole, gdzie podjęły naukę jej dzieci.  Na potrzebę projektu powstał wywiad z Elsim Adejewem, uchodźcą z Czeczeni i prezesem fundacji SINTAR do którego obejrzenia zachęcamy również Państwa:

 

Projekt „Rozmawiajmy o uchodźcach” został również zaprezentowany podczas XIII Ogólnopolskiej Konferencji Kadry Kierowniczej Oświaty organizowanej przez OSKKO w Krakowie. Ponieważ głównym celem projektu jest rozmowa przeprowadzona z poszanowaniem różnych opinii, bazując na rzetelnych informacjach, podkreślaliśmy, jak ważna jest przestrzeń do rozmowy, w której uczniowie i uczennice mogą bezpiecznie wyrażać swoje wartości. Zachęcaliśmy do podjęcia tego tematu w szkołach.

Zespół Projektu "Rozmawiajmy o Uchodźcach" brał również udział w Forum organizacji pozarządowych: Uchodźcy i Migranci. Forum odbyło się w Warszawie w dniach 11-12 kwietnia i jego głównym celem było zbudowanie miejsca spotkań i budowanie środowiska osób, które w praktyce mierzą się z wyzwaniami w pracy na rzecz uchodźców i migrantów.

Przygotowany został również dodatek tematyczny do ostatniego wydania czasopisma Victor Gimnazjalista. Chcieliśmy, by rzetelne informacje na temat uchodźców i uchodźczyń dotarły też bezpośrednio do młodych ludzi. Znajdziecie tam:

1. Wywiady z aktywistkami działającymi na rzecz uchodźców

2. Fakty i mity na temat migracji

3. Wykaz znanych osób, które są/były uchodźcami m.in. Czesław Mozil i Zygmunt Freud.

4. Relację z lekcji przeprowadzonej według naszego scenariusza "Rozmawiajmy o uchodźcach w Polsce"

Wszelkie informacje na jego temat i przykładowe scenariusze zajęć można znaleźć na stronie www.ceo.org.pl/migracje

Osoby, które nie zdążyły zgłosić swojego uczestnictwa w kursie zachęcamy do zapisania się na newsletter CEO – nie przegapi się wtedy z pewnością kolejnej edycji kursu.