Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Zbiórka pieniędzy na zorganizowanie wystawy upamiętniającej KOR

Zbiórka pieniędzy na zorganizowanie wystawy upamiętniającej KOR

Komitet Obrony Robotników był pierwszą zorganizowaną opozycją w krajach komunistycznych od czasów stalinowskich. Bez KOR nie byłoby "Solidarności", a bez "Solidarności" nie byłoby wolności w Europie Wschodniej.

Komitet Obrony Robotników był pierwszą zorganizowaną opozycją w krajach komunistycznych od czasów stalinowskich. Bez KOR nie byłoby "Solidarności", a bez "Solidarności" nie byłoby wolności w Europie Wschodniej.

Nasza Fundacja podjęła się zorganizowania wystawy plenerowej upamiętniającej 40 lat od powstania Komitetu Obrony Robotników. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 23 września przy Memoriale Wolnego Słowa znajdującym się na Skwerze Wolnego Słowa między Nowym Światem a ul. Bracką w Warszawie (ul. Mysia).

W zeszłym roku w tym samym miejscu była udana wystawa poświęcona osobom prześladowanym za wolne słowo na świecie – jej autorem był Michał Kempiński, również współautor projektu samego Memoriału, a kuratorami merytorycznymi były Amnesty International i Fundacja Helsińska.

W tym roku projekt będzie przygotowany przez pracownię Michała Kempińskiego we współpracy z kuratorem Karolem Jóźwiakiem. Memoriał Wolnego Słowa to pomnik upamiętniający podziemny ruch wydawniczy w PRL-u. Ze względu na skalę działania podziemny ruch wydawniczy w Polsce nie miał precedensu w historii świata. Dzięki m.in. podziemnemu ruchowi wydawniczemu udało się obalić komunizm w pokojowy sposób. Pomysł upamiętnienia wolnego słowa wyszedł ze środowisk związanych z tym ruchem, a jego bezpośrednim inicjatorem był Bronisław Komorowski.

 

W związku z tą inicjatywą ruszyła zbiórka pieniędzy. Kwoty w dowolnej wysokości, które pozwolą na zorganizowanie wystawy, można wpłacać na specjalnie wydzielony nr konta:

 

Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka

Adres: ul. Wilcza 9A lokal 7 ; 00-538 Warszawa

Bank PKO SA, nr rachunku: 19 1240 6003 1111 0010 6633 9563

Tytułem: „działalność statutowa: Memoriał wystawa”