Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Sprawozdanie ze spotkania z Piotrem Andrusieczko (autor: Szymon Marchel)

Sprawozdanie ze spotkania z Piotrem Andrusieczko (autor: Szymon Marchel)

W dniu 22 kwietnia odbyło się spotkanie z gościem w ramach programu edukacyjnego „Przez współczesność do historii”

Przedmiotem spotkania była rozmowa z wybitnym publicystą ukraińskiego pochodzenia, Piotrem Andrusieczko na temat Ukrainy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzech grup wschodzących w skład programu.

Piotr Andrusieczko opowiedział o doświadczeniach, które miały wpływ na jego pracę, np. o wyjeździe do Albanii w latach studenckich i o początkach zainteresowania wschodnioeuropejską problematyką.

Jako korespondent obserwował wydarzenia na Majdanie, nie wierząc do końca w pozytywne ich zakończenie. Jednak doświadczenie tego masowego oporu zrobiło na nim głębokie wrażenie. P. Andrusieczko opowiadał o szybko następujących po sobie wydarzeniach: rezygnacja prezydenta Janukowycza a zaraz potem aneksja Krymu przez Rosję. Wspominał także o doświadczeniach związanych z wizytą na Krymie i utrudnieniach z przedostaniem się na półwysep, licznych rewizjach i dużych grupach żołnierzy na ulicach. Ciekawe są też doświadczenia pana Andrusieczko związane z dziennikarzami z państw zachodnich, którzy byli nieprzygotowani i nie orientowali się w sytuacji politycznej – zdarzało się, że pytali Polaków, kto jest kim w tym konflikcie.

Poznaliśmy także losy korespondenta podczas walk w Doniecku i jego doświadczenia ze Słowiańska. Dziennikarz wielokrotnie opisywał wojnę na Ukrainie jako pozycyjną i przestarzałą, przytaczał historie o dowódcach, którzy nie mogli połączyć się z resztą oddziałów przez stary osprzęt. Wielokrotnie krytykował też propagandę, zarówno rosyjską jak i ukraińską.

Następnie przyszedł czas na pytania od słuchaczy.