Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Podręcznik "Jak rozumieć zjednoczoną Europę?" w 11 językach

Podręcznik "Jak rozumieć zjednoczoną Europę?" w 11 językach

Eksperci z 10 krajów stworzyli w ramach projektu EU by CITIZENS podręcznik podstawowych informacji na temat zjednoczonej Europy, jej historii, wartości i instytucji.

Unia Europejska zmaga się z nieufnością obywateli. Maison de l'Europe de Paris i jego partnerzy są przekonani, że poprzez pobudzenie wiedzy o historii i obecnej roli Unii Europejskiej możliwe jest jej zminimalizowanie. Dlatego Maison de l' de Paris opracowała projekt EUbyCITIZENS, którego celem było dotarcie do wielu obywateli z różnych grup za pośrednictwem partnerów w 10 krajach.

W projekt zaangażowały się organizacje z państw członkowskich (Francja, Bułgaria, Hiszpania, Węgry, Polska, Słowenia, Rumunia) i krajów kandydujących (Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia). Ta różnorodność polityczna i geograficzna reprezentuje bogactwo europejskiej kultury. Umożliwia ona kontrastowe spojrzenie na UE i jej wyzwania oraz gwarantuje trafność projektu.

W celu lepszego zrozumienia historii europejskiej i obecnej polityki europejskiej w celu lepszego włączenia obywateli w proces demokratyczny eksperci pochodzący z organizacji społeczeństwa obywatelskiego debatowali na trzy tematy: historii Unii Europejskiej, jej wartości i wpływu europejskiej polityki na życie codzienne jej mieszkańców. Autorzy napisali razem broszurę zatytułowaną "Jak rozumieć zjednoczoną Europę?".

Partnerzy spotkali się z ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego: w lutym 2016 r. w Paryżu podczas wstępnego spotkania, a następnie na sześciu spotkaniach lokalnych (w kwietniu 2016 r. w Warszawie, w czerwcu 2016 r. w Sofii, we wrześniu 2016 r. w Belgradzie, w Grudniu 2016 w Lubjanie, w styczniu 2017 w Barcelonie oraz w marcu 2017 w Bukareszcie).

 

Wersje do pobrania:

 PL