Aktualności
19 listopada odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Szkoła Równego Traktowania. Spotkanie i debaty panelowe stały się okazją do podsumowań, ale przede wszystkim zebrania opinii, wniosków i rekomendacji w obszarach wyznaczających zakres pracy warsztatowej realizowanej przez uczestników projektu: edukacji antydyskryminacyjnej w obliczy wyzwań przed jakimi staje polski system edukacji.
Konferencja podzielona była na 2 panele.
1️⃣ Panel 1:
Rozmawialiśmy o: (1) potrzebie edukacji antydyskryminacyjnej jako stałego elementu procesu wsparcia uczniów, uczennic i kadry nauczycielskiej, (2) różnych przejawach dyskryminacji (3) wielowymiarowości i globalności procesów antydyskryminacyjnych (4) potrzebie budowania szkoły otwartej i przyjaznej dla uczniów.
Naszymi gośćmi byli:
Marta Gontarska, Maria Kowalewska, Jacek Purski.
2️⃣ Panel 2:
Rozmawialiśmy o konieczności reformy polskiego systemu edukacji i wyzwaniach jakie przed nim stoją w obliczu np. migracji wskutek wojny w Ukrainie, proponowanych zmian ustawowych (Lex Czarnek 2.0). Zastanawialiśmy się jak powinna się skutecznie zmieniać polska szkoła, jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata: digitalizacja, migracja, zdrowie psychiczne, integracja itp.
Naszymi gościniami były:
Alicja Pacewicz, Gabriela Gładyszewska, Dorota Łoboda.
Konferencję rozpoczął witając gości Prezes Fundacji im. Prof. B. Geremka: Ignacy Niemczycki. Oba panele prowadził z wrodzoną swadą, popartą wiedzą i kompetencyjnym doświadczeniem – Arkadiusz Walczak (jeden z trenerów w projekcie Szkoła Równego Traktowania).
Dla uczestników i uczestniczek projektu to była niezwykła możliwość poznania tych, którzy myślą i działają w podobnym obszarze, ale też zrozumienia, że w swych działaniach nie są osamotnieni. Mogą szukać sprzymierzeńców i oczekiwać wsparcia tam, gdzie są osoby i organizacje rozumiejące procesy antydyskryminacyjne i potrzebę ich wdrażania.