Aktualności

Już w poniedziałek 9 maja o 19:00 spotkamy się z Victorią Martín de la Torre, autorką książki „Europa – skok w nieznane”. Gościem spotkania będzie też Piotr Maciej Kaczyński, ekspert ds. instytucji Unii Europejskiej, współpracujący z Fundacją Geremka. Rozmowę poprowadzi prezes Fundacji, Ignacy Niemczycki.

Spotkanie odbędzie się w Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81 w Warszawie.  Transmisja będzie również dostępna online na Facebooku.

Victoria Martín de la Torre w książce „Europa – skok w nieznane” w ciekawym, lekkim stylu ukazuje sylwetki ojców założycieli UE – przytacza prawdziwe dialogi i sytuacje, które często są kluczem do zrozumienia, w jaki sposób i dlaczego podejmowano decyzje, które dziś mają wpływ na życie 500 milionów Europejczyków.

Książka opowiada o dekadzie 1948–1957, kiedy narodziły się Wspólnoty Europejskie, z czasem przekształcone w Unię Europejską. Nie jest to jednak kolejna książka o Unii, prawie unijnym i traktatach europejskich, których znajdziemy na rynku mnóstwo. To książka pełna faktów, ale przede wszystkim napisana z pasją, przystępnie i bardzo interesująco.

Autorka opisuje genezę pierwszych wspólnot europejskich – Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i EURATOM-u. Omawia także nieudaną próbę utworzenia armii europejskiej oraz ciągłe napięcia między zwolennikami zjednoczonej Europy a eurosceptykami. Rozdziały historyczne autorka przeplata rozdziałami biograficznymi, poświęconymi po kolei każdemu z pięciu „ojców Europy” (Jean Monnet, Robert Schuman, Konrad Adenauer, Alcide De Gasperi, Paul-Henri Spaak). To ich decyzje stworzyły Unię, i one są genezą kształtu instytucji unijnych, sukcesów Wspólnoty, ale i problemów, z którymi Unia wciąż się boryka.

Ogromną wartością książki są liczne wywiady, które autorka przeprowadziła z osobami znającymi bezpośrednio jej bohaterów – z rodzinami, współpracownikami, doradcami.

Dla każdego, kto chciałby zrozumieć Unię – to pozycja obowiązkowa!

„Potrzebujemy przekonującej opowieści o tym, jak to się stało, że powstała Unia Europejska, dlaczego jej powstanie zmieniło historię Europy i dlaczego jest takie ważne, abyśmy jej nie stracili – przez głupotę polityczną, czy przez przypadek. Książka Victorii daje nam taką opowieść. Jest ona napisana rzetelnie, na podstawie faktów, ale nie jest to książka, która chciałaby stać się jednym z wielu zakurzonych tomów w bibliotekach”. – Prof. Danuta Hübner

O gościach spotkania:

VICTORIA MARTÍN DE LA TORRE – (ur. 1973 w Madrycie) od 2008 roku pracuje jako doradczyni do spraw komunikacji Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Uzyskała tytuł magistra dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku (Stypendium Fulbrighta, 1999) i magistra polityki europejskiej w Kolegium Europejskim w Brugii. Przed rozpoczęciem pracy w Brukseli była dziennikarką tygodnika „Tiempo”. W 2007 roku w oficynie Barrabes ukazała się jej pierwsza książka, „Viaje a la ciudad de Belén” („Podróż do miasta Betlejem”). W 2009 roku założyła stowarzyszenie Forum Abrahama dla Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego, którego jest prezeską.

PIOTR MACIEJ KACZYŃSKI – publicysta i szkoleniowiec z zakresu integracji europejskiej. Ekspert Fundacji im. Bronisława Geremka w Warszawie, członek zespołu ekspertów Team Europe Polska. Specjalizuje się w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej oraz w debacie o przyszłości Unii. Przeszkolił m.in. ponad 1300 pracowników instytucji UE z procesu decyzyjnego jako akredytowany wykładowca Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej (EIPA) w Maastricht. Regularnie zabiera głos w debacie publicznej na tematy europejskie. Jest stałym współpracownikiem m.in. Onet.pl, Euractiv.com oraz Balkan Insight. Jego artykuły publikowały m.in. Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Polska The Times, francuski Le Monde i hiszpański El Pais.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku. 

Do zobaczenia w poniedziałek 9 maja! Serdecznie zapraszamy! 

Wróć do: Aktualności