Aktualności

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej poświęconej prof. Bronisławowi Geremkowi „O Europie marzyłem zawsze” organizowanej wraz z Kancelarią Senatu oraz Domem Spotkań z Historią.

Wystawa zostanie otwarta w sobotę 4 czerwca o 12:00 i będzie prezentowana na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu do 24 czerwca 2022 r.

Wystawa „O Europie marzyłem zawsze” dokumentuje najważniejsze wydarzenia z działalności publicznej prof. Bronisława Geremka, architekta polskiej demokracji i polskiej drogi do Europy. Opowiada o wkładzie prof. Bronisława Geremka w kształtowanie polskiej drogi do integracji ze strukturami politycznymi Zachodu – Unią Europejską i NATO. Ta integracja miała przekreślić powojenny podział Europy i odizolowanie Polski „żelazną kurtyną”, wbrew jej woli. Kontekst ten ma szczególne znaczenie w 2022 r. – Roku Bronisława Geremka, ponieważ obecnie wchodzą w dorosłość pierwsze pokolenia urodzone i wychowane w Polsce będącej od 2004 r. częścią zjednoczonej Europy.

Tytuł wystawy „O Europie marzyłem zawsze” jest cytatem z przemówienia prof. Bronisława Geremka wygłoszonego 21 maja 1998 r. podczas ceremonii wręczenia mu Nagrody Karola Wielkiego, najważniejszego europejskiego wyróżnienia przyznawanego wybitnym osobistościom życia publicznego za ich wkład w pokój i jedność Europy. Prof. B. Geremek w przemówieniach i wywiadach wielokrotnie podkreślał rolę marzenia w polityce, które mobilizując do działania, pozwala zmieniać rzeczywistość, jak podczas powstania ruchu „Solidarność” prowadzącego Polskę do odzyskania wolności w 1989 r., a następnie do struktur Zachodu, drogi uwieńczonej przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 r.

23 marca 2022 r. wystawa została zainaugurowana w Senacie RP. Prezentacja ekspozycji zewnętrznej rozpocznie się 4 czerwca 2022 r. w rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r.

Po otwarciu wystawy zapraszamy na spacer po miejscach związanych z Bronisławem Geremkiem, który poprowadzi m.in. przez Stare Miasto. Ścieżka edukacyjna powstała, dzięki młodym pasjonatom historii – uczestnikom warsztatów historycznych „Przez współczesność do historii”.

Po wszystkim zachęcamy również do udziału w Pikniku Wolności oraz organizowanym corocznie „Toaście za wolność” na Placu Konstytucji 6 o 18.00.

Organizatorami wystawy są Kancelaria Senatu wraz z Fundacją Geremka, a Partnerem jest DSH.

Wróć do: Aktualności