COUNTER-HATE
Powstanie i popularyzacja mediów społecznościowych stworzyły nowy, równoległy do tradycyjnych mediów ekosystem obiegu informacji. Przez media społecznościowe dowolne, niezweryfikowane albo szkodliwe treści mogą trafiać do setek tysięcy odbiorców. Nowy obieg informacyjny tworzy warunki, w których mowa nienawiści może szczególnie łatwo się rozprzestrzeniać. Poprzez media społecznościowe możliwe jest zmienianie postaw społecznych na wielką skalę. W Polsce masowe kampanie dezinformacyjne doprowadzały w przeszłości do zmian postaw społecznych i zwiększania niechęci do grup mniejszościowych – uchodźców, Żydów, społeczności LGBTQ i ogólnie przedstawicieli innych kultur.
Celem projektu jest stworzenie narzędzi pomagających w zwalczaniu mowy nienawiści w Internecie i udostępnienie ich obrońcom praw człowieka oraz organizacjom społeczeństwa obywatelskiego. Poprzez analizę i monitoring mowy nienawiści w internecie będą identyfikowane mechanizmy jej powstawania i szerzenia. Zebrana wiedza będzie upubliczniana w formie raportów oraz działań edukacyjnych.
W ramach projektu powstały dwa raporty analizujące nienawistne dyskursy w mediach społecznościowych:
- Granice Nienawiści: analiza mowy nienawiści towarzyszącą dwóm kryzysom uchodźczym: związanym z inwazją Rosji na Ukrainę oraz z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.
- Przyjdą i zabiorą: analiza antyukraińskiej mowy nienawiści.
20 kwietnia 2023 roku odbędzie się konferencja podsumowująca raport. W jej trakcie udostępnimy też dostęp do systemu CounterHate. Zapraszamy do rejestracji!
Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o potwierdzenie swojej obecności do 7 kwietnia br. poprzez wypełnienie poniższego formularza: https://forms.gle/hP6Wc1qsfJ2HhWs17
- Przyjdą i zabiorą – antyukraińskie nienawistne narracje. Prezentacja raportu i dyskusja.
- Mapa mowy nienawiści – media społecznościowe, portale, internet. Co możemy zrobić?
- Counter-Hate – warsztat z wykorzystania narzędzia.
- Partnerzy:· Helsińska Fundacja Praw Czlowieka
- · SecureLex Sp. z o.o.
Okres realizacji: 2021-2022
Grantodawca: Komisja Europejska: Justice Programme (JUST); Rights, Equality and Citizenship Programme (REC)
Koordynacja: Michał Sęk